Bu web sitesinde, sizi başkalarından ayırt etmek üzere çerezler kullanılmaktadır.
Bu, size iyi bir kullanıcı deneyimi sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bize web sitemizi geliştirme olanağı sağlar. Daha fazla bilgi...

Pasion for Automation

Profesyonel, Rekabetçi, Yetkin Hizmet Her proses ihtiyacını sağlayan alternatif ürünler, alternatif çözümler..
home abortion abortion experiences abortion video
amoxicillin amoxicillin amoxicillin
Geri A+    A    A-
L Port ve T Port Küresel Vana Nedir? Farklar Nelerdir?

Lport

T-port ve L-port 3 yollu vanaları anlamak ve farkları ayırt edebilmek için, öncelikle bu terimlerin ne anlama geldiğine bakmak gerekir. Bu sebebple öncelikle 3 yollu vana nedir onu açıklayalım.

 

3-Yollu Vana Nedir?

 

Basit bir deyişle; 2-yollu vanadan bir fazla yolu olan vanaya, 3-yollu vana denir. Fakat neden? 2-yollu vanada akışkanın vanaya girişine imkan veren bir yol ve çıkışını sağlayan diğer bir yol sözkonusudur. Fakat üçüncü bir yol olan, 3-yollu vanalarda; akışkanın vanaya giriş veya çıkışıyla ilgili alternatif yollar sözkonusudur. Yani vanadan çıkış için birden fazla yol ve gene vanaya giriş için birden fazla yol seçeneği mevcuttur.

 

T-Port 3-Yollu Vana Nedir?

 

Endüstride çokça karıştırılan iki kavram; L ve T porttur. Vana şekli çoğu zaman dışarıdan fiziksel olarak aynı olabilirse, pratikte ikisi farklı işler yaparlar. Bunu gerçekleştirmek için, vana küresi özel bir şekil olarak delinir. T ve L şekilli delinen bu küreler isimleri buradan alır. Her iki şekil de, akışkanın farklı kaynaklardan veya farklı kaynaklara akışını yönlendirmek için seçenekler sunar, fakat her dizayn eşsiz fonksiyonlar sunar. T " şeklinde delinmiş bir küreye sahip bir küresel vana, akışkanı eş zamanlı olarak birden fazla konuma yönlendirilebilir.

 

T port vanalar genellikle, hacimsel dolum hatlarında kullanılır. Öncelikle akışkan, piston içine doldurulur sonra konum değiştirilecek dolum yapılacak kavanoz/kova/kaplara doldurulur.

 

 

L-Port 3-Yollu Vana Nedir?

 

L port 3 yollu vana, ters fonksiyonlu çalışır, akışkanı iki farklı noktaya yönlendireceği gibi, ters düşünülürse de iki farklı noktadan gelen akışkanı tek noktada toplayabilir. Genellikle aynı kaynaktan farklı iki hedefe akışkan yönlendirmede kullanılır. Aşağıda kürelerin pozisyonları , L ve T port hakkında ayırt edici bir şekil mevcuttur;

 

Tport

 

Küresel Vana Avantajı

 

Yukarıda da anlatıldığı gibi, T ve L portlar bu harf şekliyle kürelerin işlenmesinden adlandırılır. Küresel vanalar çok iyi bir kapama vanası olarak görev görür ve çok iyi bir sızdırmazlık sağlar. Küreleri çok faklı işlenmesi ile inovatif çözümler elde edilebilmektedir.

 

Nereden Temin Edebilirsiniz?

 

USKON Akışkan Kontrol Sistemleri olarak; uzun yıllardır DURAVIS markasıyla elektrikli, pnömatik ve el kumandalı küresel vana çözümleri sunmaktayız. Daha fazla bilgi için bizi arayabilir(+90 212 251 05 05) veya mail (info@us-kon.com.tr) yoluyla ulaşabilirsiniz. www.duravis.com