Bu web sitesinde, sizi başkalarından ayırt etmek üzere çerezler kullanılmaktadır.
Bu, size iyi bir kullanıcı deneyimi sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bize web sitemizi geliştirme olanağı sağlar. Daha fazla bilgi...

Pasion for Automation

Profesyonel, Rekabetçi, Yetkin Hizmet Her proses ihtiyacını sağlayan alternatif ürünler, alternatif çözümler..
home abortion abortion experiences abortion video
amoxicillin amoxicillin amoxicillin
Geri A+    A    A-
Solenoid Vana Bakımının Temelleri

Basic RGB  

Solenoid valfler uygun bir bakım programıyla çalıştırıldıklarında, güvenilir ve dayanıklı ürünlerdir. Bununla birlikte, büyük kontrol valflerinden daha farklı çalıştıklarından, ne yaptıkları ve nasıl korunmaları gerektiği konusunda sıklıkla bir kafa karışıklığı sözkonusudur. Bu yazımızda solenoid valflerin ne olduğunu, kağıt hamuru ve kağıt endüstrisinde nasıl kullanıldıklarını, bakım veya onarımına nasıl karar vereceğinizi ve bunları düzgün şekilde nasıl muhafaza edebileceğinizi açıklayacağız.

   

Solenoid Valfler

 

Temel olarak; solenoid valfler, vana gövdesindeki bir deliği (orifisi) açmak ve kapatmak için elektriği kullanırlar, böylece bir akışkanın içeri girmesine izin verilir veya o akışkanın geçişi önlenir. İki yollu normalde kapalı bir solenoid valf; bir solenoidin enerjilendirilmesi ve enerjilenmemesi ile yükselip alçalan bir piston (çekirdek / nüve) kullanılarak açılır ve kapatılır. Solenoidin bobini tarafından oluşturulan manyetik alan vananın tepesini bir elektromıknatısa çevirerek, paslanmaz çelik pistonu (çekirdek veya nüve) çeker ve yükseltir. Bu çekirdek yukarıya doğru kalktıkça, çekirdek üzerindeki yay sıkışır ve orifis deliği açılır. Enerjisiz hale geldiginde, manyetik alan kesilir ve yay açılır, çekirdek delik orifis deliğini kapatır. Böylece akışkanın geçişi durur.

 

Solenoid valfler, kağıt endüstrisinde; su çevrimi ve kağıdın kimyasal işlenmesi prosesinde kullanılır. Bunlar genellikle, bu tür bir uygulamada genellikle kağıt ürününden gelebilecek tortulara karşı “akış yukarı” işlevi olarak kullanılırlar. Ayrıca; kontrol valfleri, hava akümülatörleri, hava ve hidrolik presler ve makaralar ile birlikte, sistemin öngörülebilir, tekrarlayan işleyişini harekete geçirmek için kullanılırlar. Bu uygulamalarda, solenoid valf vasıtasıyla prosesteki hava ve/veya su dolaştırılırken, kimyasal veya hamur maddeler daha büyük ekipmanlar aracılığıyla taşınır. Solenoid valfler elektromekanik olduğundan sistem için acil bir kapatma mekanizması olarak da işlev görebilirler.

   

Tamir mi? Yoksa Değişim mi?

 

Bu kararı vermek için, uygulamanın yanısıra valfin kendisi de dikkate alınmalıdır. Belli tür solenoid valfler, tasarımı ve yapımı o kadar basittir ki; değiştirmek, en maliyet-etkin çözümdür. Bileşenlerin etkileşiminin kritik olduğu, valfi oluşturan bileşenlerin malzemelerinin pahalı olduğu veya uygulama için özel olarak tasarlandığı üst düzey valf tasarımları için değiştirme maliyeti, bakım maliyetinden önemli ölçüde daha yüksek olabilir. Solenoid valf bakımı genellikle; sadece kauçuk parçaların (Diyafram ve O-ringler) ve yayların değiştirilmesini içerir. Kalan parçalar aşınırsa ya da hasar görürse, ancak ve ancak değiştirme zamanı gelmiştir diyebiliriz.

   

Solenoid Valf Bakımı

 

 

Solenoid valfin bakımı, aşınmış bileşenlerin değiştirilmesini ve parçaların temiz ve pislikten arındırılmasını içerir. Herhangi bir mekanik cihazda olduğu gibi, solenoid valfin uygun ve proaktif bakım ve onarımı, ürün ömrünü uzatabilir ve öngörülebilir çalışmayı garantileyebilir.

 

Solenoid valfler için yedek parça kitleri üreticiden satın alınabilir. Her bir DURAVIS solenoid valf için tamir seti mevcuttur. Bu setler; tipik olarak o-ringler, yaylar, çekirdekler, diyaframlar ve kovanlar gibi farklı farklı bir dizi ilgili bileşen içerecektir. Değiştirme kitinin belirli valf için uygun olduğundan emin olunuz. Bunun için DURAVIS solenoid valfler teknik kataloğuna başvurabilirsiniz.

   

Solenoid Valf Bakımı için

Temel Adımlar:

 

Önce, güç kaynağının bağlantısını kesin ve sistemin basıncını düşürün. Aynı şekilde, üniteyi içinde kontrol edilen sıvı için gerekli önlemlerle birlikte tutun.

 

Bobin üzerindeki çatlak ve boşluklar için, bobinde muayene yapın. Islak veya nemli ortamlarda, nem, bobine nüfuz ederek valf arızasına neden olabilir.

 

Bobin bağlantıları hasar veya korozyon açısından kontrol edilmelidir. Bobinin valfın kovanına veya gövdesine düzgün bir şekilde monte edilmesini sağlamadan bir AC bobini asla çalıştırmayın. Aksi takdirde; oluşan yüksek akım, muhtemelen bobinin yanmasına yol açacaktır.

 

Bobin çıkarıldığında, kalan ünite basınçlı kaptır. Kovanı bir anahtar yardımıyla sökebilirsiniz. Sökümü yaparken kovan gövdesine anahtar sıkıp bu işlemi yapmayınız aksi takdirde solenoid kısmına zarar verebilirsiniz. Sökme işlemini kovan dibindeki 6 köşe manşondan yapınız.

 

Kovanın vana gövdesinden çıkarılması, vana operatörünün dahili bileşenlerini ortaya çıkaracaktır. Bu, bir çekirdek, çekirdek contası, çekirdek geri dönüş yayı, bir o-ring vb. bileşenler içerebilir. Bunlar hasar açısından incelenmeli ve gerektiğinde değiştirilmelidir.

 

Contalar; şişme, çatlama veya genel bozulma gösterebilir. Yaylar aşınmış veya kırılmış olabilir. Bobinler ise yanmaya karşı kontrol edilmelidir. Vana orifis yüzeyi aşınmış veya kavitasyona uğramış olabilir. Kovan üst kısmı ve manşonun iç kısmı aşınmış olabilir.

 

Diyaframlı, çekirdekli valflerden daha karmaşık selenoid valf türleri için, spesifik üretici talimatlarına her zaman uyulmalıdır.

 

Gerekli tüm parçalar değiştirildikten ve herhangi bir pislik vanadan içinden uzaklaştırıldıktan sonra, basınç kabını üreticinin talimatlarına göre tekrar monte edin ve bobini tekrar takın. Ardından, yeni monte edilen vanayı, uygulamaya geri takın. Tüm parçaların doğru takıldığından emin oluncaya kadar valf enerjilendirilmemelidir.

 

Solenoid valf üreticisi her zaman belirli bir ürün hakkında en iyi bilgi kaynağıdır. Üreticinin mühendisleri, şirketin ürün sunumunun içeriğini ve çıktılarını değil, aynı zamanda, tüm müşterilerin endüstrisindeki uygulamalarda ürünlerin operasyonunu anlamaları için eğitilirler. Bu nedenle, bir solenoid valfın ne zaman tamir edileceği veya değiştirileceği ya da düzgün bir şekilde nasıl bakımının yapılacağı ile ilgili spesifik sorular en çok üreticiyle birlikte ele alınmalıdır. Ancak valfin ömrü ise, tamamıyla kullanıcının kullanım ve proses değişkenleri ile ilintilidir.

     

İlgili anahtar kelimeler: selenoid valf arıza belirtileri, selenoid valf arızaları, selenoid valf arızası, selenoid valf arızası belirtileri, selenoid valf arızası nasıl anlaşılır, selenoid valf değişimi, selenoid valf diyaframı, selenoid valf nedir, selenoid valf çok ısınıyor, selenoid valfin çalışma prensibi, solenoid valf çalışmıyor, solenoid valf çekirdeği, solenoid vana bakımı, selenoid vana arıza, selenoit vana, selenoid valf neden ısınır, selenoid valf ısınma problemi, selenoid valf parçaları, selenoid valf ses yapıyor, selenoid valf tamiri, selenoid valf temizliği, solenoid valf hakkında bilgi, solenoid valf ömrü